Helena Třeštíková a jej etudy

17. srpna 2009 v 7:00 | Loooki |  Zo sveta filmu a seriálov
Ako si ma nenapadlo napísať o tejto žene, ale znova som sa utvrdil v tom, že je to skvelá dokumentaristka a keby nebolo jedného piatku a ja som ostal doma a na ČT 2 dávali jeden z jej projektov "Ženy na prelome tisícročia".
Jej hlavnou špecializáciou sú časozberné dokumenty a medzi jej najznámejšie, dokonca, čo mňa pochytili za srdce sú:

Manželské etudy
Zmapovala osudy 6 manželských dvojíc od ich svadby po dobu 6 rokov (1980 - 86)
Manželské etudy po 20 rokoch
Ako dopadlo 6 manželských dvojíc (1999 - 2005)
1. Ivana a Pavel
Pavel s Ivanou žijí se synem Dominikem a dcerou Růženkou stále ve stejném malém bytě v Nuslích. Pavel má množství koníčků a ten největší, kulečník, se mu stal i povoláním, protože provozuje luxusní pražskou kulečníkovou hernu a organizuje různé soutěže a exhibice. Kulečníkem se zabývají i obě děti: Dominik (18) a Růženka (11). Pavel stále hraje amatérsky divadlo ve témže souboru jako před lety a dokonce mají na repertoáru mnoho let i tutéž hru Baladu pro banditu. Pavel hraje i fotbal, jezdí na motorce a nově začne i s golfem. Ivana je "manažerkou" rodiny, stará se o domácnost, o všechny členy rodiny, doprovází dceru na krasobruslení i tance a v tom nalézá svou seberealizaci.

2. Mirka a Antonín

Mirka s Tondou žijí s dcerou Lucií (18) a synem Tomášem (13) v typickém sídlištním bytě. Mirka má v přízemí domu malé vlastní kadeřnictví a Tonda je zaměstnán u firmy distribuující disky na pneumatiky. Dcera Lucie má vážnou známost a to je velký rodinný problém, protože Mirka, která se vdávala v 17 letech, by ráda dceru od předčasných vztahů uchránila. Lucie se ale nedá a tak zažijeme svatbu a narození malého Patrika. Mirka s Tondou se v časném věku stávají babičkou a dědečkem. Lucie s manželem bydlí ve stejném bytě, kde začínali Luciini rodiče. A tak se život opakuje. S tím rozdílem, že Lucie s manželem mají luxusnější auto, na dovolenou jezdí do Dominikánské republiky a Luciin manžel Martin neřeší v Mototechně brigády socialistické práce jako kdysi její otec Antonín, ale provozuje bazar a zastavárnu s mobily a televizemi.

3. Zuzana a Vladimír
Vladimír se před začátkem nového natáčení vrátil z několikaletého pobytu v New Yorku, kde se živil jako fotograf. Tato zkušenost ovlivňuje jeho život a tak vše neustále poměřuje a srovnává. Zuzana nové natáčení nejdříve odmítla a souhlasila teprve po několika letech, kdy se s Vladimírem rozvedla. Zuzana to vysvětluje stále intenzivnější potřebou nezávislosti a samostatnosti. Jejich tři dcery (18, 17 a 14 let) rozhodnutí rodičů rozejít se chápou. Vladimír se snaží vybudovat fotografický ateliér a uplatnit své zkušenosti, ale to se mu po celou dobu několikaletého natáčení příliš nedaří. Po rozvodu se odhlašuje ze společného bytu a končí obrazně řečeno jako bezdomovec.

4. Zuzana a Stanislav
Zuzana a Stanislav se asi pět let před začátkem nového natáčení rozvedli. Zuzana žije s dětmi Honzou (18) a Zuzankou (15) na malém městě, pracuje jako pomocná síla v lékárně a chrání si svůj malý svět, do kterého se vejdou děti, práce a pravidelné sledování telenovel v televizi. Stanislav žije v Praze, vystřídal několik partnerek a poté se znovu oženil. Stanislav je velmi aktivní. Podniká, živí se jako překladatel a s novou ženou buduje ekologický dům. Děti mezi dvěma životními modely postupně volí cestu aktivity a činorodosti, opouštějí malé město a vrhají se do víru složitého života v Praze.

5. Marcela a Jiří
Marcela je rozvedená a žije sama se dvěma dětmi v malém, tmavém a vlhkém bytě v centru města. Ivana (18) se učí zahradnicí. Její otec Jiří se s ní už deset let nestýká a na jejich vztahu leží stín obvinění za sexuálního obtěžování. Jiří nové natáčení odmítl, a tak toto Ivanino obvinění z doby, kdy jí bylo osm let, nijak nekomentoval. Matka Marcela navázala nový vztah, ze kterého se narodil syn Tomáš (5). Nový partner ale s rodinou nežije a o syna se nezajímá. Marcela žije velmi chudě, pracuje ve školní jídelně a její jedinou radostí je občasné posezení s přáteli při country hudbě. Ivana je po vyučení většinou nezaměstnaná a práci nemůže sehnat. Tomáš je hyperaktivní dítě, ve škole má velké problémy a přechází na zvláštní školu. Marcela doufá, že zase bude lépe...

6. Ivana a Václav
Ivana s Vaškem jsou maximalisté ve všem, co dělaji. Mají pět dětí (18, 15, 13, 5 a 3 roky) a podnikají. Na začátku natáčení rekonstruují starý vinohradský činžák na "největší prodejnu židlí v Evropě", jak zní záměr. Dům je vybudován a sny se střetávají s realitou. Ivana se kromě podnikání stará o celou rodinu a rozsáhlý dům, který si rodina postavila na okraji Prahy. Václav si stěžuje na malou kupní sílu obyvatelstva a obává se, že s podnikáním skončí. Děti mají své různorodé problémy a rodiče se snaží přežít a zachovat si vnitřní stabilitu.

Dokument bol vynikajúci. Ako poviete si čo môže byť zaujímavé o tom, že budeme točiť rodiny? Veď tu máme Zámeny manželiek a Veľkého brata.
Mýlite sa, je to zaujímavé, pretože ide o stávku na neistotu. A podľa mňa, preto do toho autorka šla. V dokumente sme dostali odpovede na rôzne otázky. Porovnanie spoločnosti. V jednotke to bol socializmus v dvojke to bolo tesne pred prahom nového tisícročia. Vidieť s akými plánmi a snami šli manželské páry do života a komu sa splnili a komu nie. Určite odporúčam vychytať si tento program na ČT. Alebo si stiahnuť TVrip-ko z rapidsharu (megauploadu).

Medzi jej ďalšie časozberné dokumenty patria:

Marcela
Je pokračovaním manželského páru Marcela a Jiří. Na konci príbehu Marcele zomrie dcéra a to ľudí nenechalo chladnými a pre režisérku to bola iba výzva.

René
Sleduje život muža 17 - 37. René je recidivista a režisérka kamerou sleduje jeho život na pozadí významných životných zmien, ktoré dáva do kontextu s dianím vo svete.

-------------------------------------------------------
opis párov je z oficálného textu distribútora
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama